• Adresa:

  Prašný most, Ulice Svatovítská, Praha 6

 • Klient:

  Hlavní město Praha/Metrostav a.s

 • Druh prací:

  Kamenické opracování mostu a historizující osvětlení

 • Realizace:

  2015–2017

Výstavba městského okruhu a tunelu Blanka si vyžádala i rozšíření vozovek v ulici Svatovítská v Praze 6. A tak původní „Prašný most” v městském okruhu Myslbekova – Pelc – Tyrolka, vedoucí přes železniční trať, musel ustoupit novému mostu, který však vzhledově odpovídá charakteru původní stavby.

Na základě požadavků památkových orgán bylo předmětem této smlouvy opracování nového mostu z litého betonu klasickými kamenickými technikami. Pro opracování povrchu nového mustu bylo nezbytné použít ruční elektrická jehličková kladiva (pemrlovací). Všechny hrany zábradlí mostu a rámečky okolo okének kamenici ručně opracovali sekáči a dláty.

Aby byl zachován historický charakter mostu bylo rozhodnuto jej osadit upravenými kopiemi historizujících luceren z Mánesova mostu v Praze. Tento typ upravené bronzové lucerny odpovídá světelně-technickým požadavkům současnosti. Výrobu replik historizujících luceren a jejich montáž provedla firma Pasířství Houska & Douda spol. s r.o. Elektrovýzbroj svítidel, revize a připojení do městské sítě veřejného osvětlení hlavního města Prahy bylo realizováno ve spolupráci se společnostmi ELTODO a.s. a ELTODO-CITELUM s.r.o.