• Adresa:

  Královská obora, Holešovice, Praha 7

 • Klient:

  Metrostav TBR a.s.

 • Typ prací:

  Restaurátorské, konzervátorské a stavební práce.

 • Realizace:

  2023–2024

Probíhající práce jsou součástí realizace projektu modernizace Buštěhradské dráhy. Úsek dráhy Praha Bubny – Praha Výstaviště, kde trať vstupuje do Královské obory, si z důvodu památkové ochrany vyžádal odbornou rekonstrukci historického zdiva obory a demontáž kamenných prvků železničního viaduktu.

Práce na úseku Praha Bubny – Praha Výstaviště představují zásadní zásahy do původní podoby železnice a jejího okolí. Výstavba nové stanice v tomto úseku vyžadovala zajistit odbornou demontáž starého viaduktu a ošetření historické kamenné ohradní zdi Královského parku.

Po ocelovém příhradovém nýtovaném mostě jezdily vlaky více než 130 let (délka 19,5 m, výška 3,5 m a váha 35 t). Viadukt byl postaven u příležitost konání pražské Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. GEMA ART provedla odbornou demontáž a uložení kamenných prvků historické konstrukce mostních pilířů, poté co, byla ocelová konstrukce viaduktu demontována a převezena na Masarykovo nádraží, jako exponát budoucího Muzea železnice a elektrotechniky.

Probíhající práce na úpravách ohradní zdi Královské obory jsou úzce koordinovány s průběhem prováděných prací na modernizaci trati a výstavbě budoucí stanice Výstaviště. Jedná se o odbornou demontáž a zpětnou výstavbu dílčích úseků historického kamenného zdiva, podle požadavků postupujících prací na modernizaci Buštěhradské dráhy.

Video: Snášení železničního mostu u Výstaviště

Video: Demontáž mostu ve 22 vteřinách