• Adresa:

  Bedřichov 52, 468 12 Bedřichov

 • Klient:

  Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

 • Typ prací:

  Restaurátorské práce

 • Realizace:

  2016

Předmětem rekonstrukce a restaurátorských prací bylo poslední dochované stavení (roubenka) staré sklářské osady Kristiánov, která je dnes součástí expozic Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Projektu byla v roce 2020 udělena Cena Patria Nostra, udělovaná za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků v jednotlivých krajích ČR, realizovaný v letech 1990–2020.

Osadu Kristiánov založil v roce 1774 Johann Leopold Riedel, zakladatel jednoho z nejvýznamnějších sklářských rodů českého původu a do roku 1887 byla srdcem této osady sklářská huť, kam formanské vozy přivážely z údolí potřebné sklářské suroviny. Do dnešních dnů se zachovalo pouze toto jediné roubené stavení, které kdysi sloužilo k ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Cílem rekonstrukce byla obnova časem ztracených památkových hodnot a zlepšení provozního zázemí pro návštěvníky a průvodce. Došlo zde k sanaci veškerých stavebních konstrukcí od kamenných sklepení, přes roubenou část až po střechu, která byla opětovně pokryta tradičním dřevěným šindelem. Nově zajištěno bylo hygienické zázemí. Zastřešená terasa hostům nově umožní schovat se před nepřízní počasí, nebo se potěšit pohledem na okolní zeleň.

Také muzejní expozice v objektu prošla drobnými úpravami společně s interaktivní expozicí v podkroví, které bylo v minulosti nepřístupné.

Více o udělení Cena Patria Nostra: Cena Patria Nostra, video; Kristiánov, video

Více na oficiálních stránkách Muzea skla a bižuterie: Sklářská osada Kristiánov