• Adresa:

  Ahmed Djemal Pasha Palace, Al-Rashid Street, Bagdád, Irák

 • Klient:

  Ministerstvo zahraničí ČR

 • Druh prací:

  Restaurátorský průzkum, zpracování studie

 • Realizace:

  2004

Palác se nachází na ulici ar-Rašíd a zadním traktem se tyčí nad řekou Tigris (arabsky Didžla). Objekt byl v letech 1911-12 sídlem tureckého místodržícího Bagdádu Ahmeda Džamala Paši, po kterém nese jméno. Po pádu Osmanské říše palác nejprve koupili Angličané, a následně zde bylo sídlo Ministerstva práce a sociálních péče, Ústřední rady odborů nebo Policejního soudu.

Dne 4. 10. 2004 se tento objekt navštívila česká delegace v doprovodu generálního ředitele irácké Státní rady pro památky a kulturní dědictví. Česká delegace, jejímiž členy byli i zástupci GEMA ART GROUP a.s., projevila zájem realizovat celkovou rekonstrukci objektu s možností jeho budoucího využití jako Českého domu.

Na základě jednání byl proveden základní průzkum, již delší dobu prázdného objektu ve vlastnictví Státní rady pro památky. Delší dobu nepoužívaný palác byl postaven v osmansko-bagdádském stylu, který následně poznamenaly úpravy z doby anglické nadvlády a národního obrození. Tento palác byl ve své době stavebním vzorem pro mnoho bagdádských domů, a proto v něm irácká památková péče již provedla základní ochranu, vyklizení místa a odstranění některých nepůvodních úprav. Záměr památkové obnovy GEMA ART GROUP a.s. zpracovaný studiem Hulec a Špička Architekti byl přípravným materiálem pro další jednání českého ministerstva zahraničí. Bohužel, bezpečnostní situace v Bagdádu zabránila dalšímu postupu, a záměr realizovat v paláci Český dům nebyl realizován.