• Adresa:

  Sýrie (Damašek, Hamá, Apamea, Ebla, Aleppo, Raqqa, Saladinova citadela, Crack de Chevalier)

 • Klient:

  UNESCO

 • Typ prací:

  Kurz pro přípravu dokumentů k zápisu na seznam Světového dědictví UNESCO

 • Realizace:

  2010

V září 2010 zvítězila GEMA ART v mezinárodním výběrovém řízení UNESCO na „Organizaci a provedení studijních cest“ do Sýrie pro pracovníky Vysoké komise pro revitalizaci citadely v Erbilu (Irák). Tento speciální výukový projekt GEMA ART připravila ve spolupráci s experty Generálního ředitelství památek a muzeí v Damašku.

V lednu 2010 byla citadela v Erbilu (Irák) zapsána na čekací listinu Světového kulturního dědictví UNESCO. Cílem projektu proto bylo vyškolit pracovníky Vysoké komise pro revitalizaci citadely v Erbilu (HCECR), která je z pověření Kurdské regionální vlády zodpovědná za správu a revitalizaci této historické lokality, pro úspěšnou přípravu nominační dokumentace pro zápis. Během této studijní cesty se účastníci seznámili s problematikou správy památek, zejména památek zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, včetně jejich ochranných pásem.

Program studijní cesty GEMA ART připravila s kolegy z Damašského generálního ředitelství památek a muzeí (DGAM). Sylabus kurzu pro patnáct účastníků zahrnoval přednášky, zaměřené na systém správy památek zapsaných v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, návštěvy těchto lokalit a praktická setkání s představiteli správy těchto památek.

Účastníci se během kurzu seznámili s památkami Damašku, historickým vodním systémem města Hama, archeologickými lokalitami Apamea a Ebla, citadelou a památkami Halabu (Alepa) a muzeem města Raqqa, včetně nedaleké cihelny památkové správy na výrobu nízko-pálených cihel pro potřeby projektů. Rovněž se měli možnost seznámit s problematikou správy citadely Ja´bar, Saladinovy citadely a křižáckého hradu Krak des Chevaiers.

Druhá část studijního programu připravená na rok 2011 byla z důvodů zhoršené bezpečností situaci v Sýrii zrušena.