• Adresa:

  15 Avenue Charles Floquet, Paříž, Francie

 • Klient:

  Ministerstvo zahraničních věcí ČR

 • Typ prací:

  Restaurátorské práce

 • Realizace:

  2000–2004

Sídlo českého zastupitelského úřadu se nachází přímo v centru Paříže, nedaleko symbolu města – Eiffelovy věže. Budova byla vystavěna v letech 1909 až 1912 na popud kněžny Elisabeth Charlotte Francoise de La Rochefauld. Rezidence se nese v klasicistním luisézním slohu. Inspirací pro tento styl byla kultura na dvoře krále Ludvíka XVI. (1754-1793).

Rekonstrukci české ambasády v Paříži provádělo sdružení firem „Paris” – METROSTAV a SKANSKA. Společnost GEMA ART GROUP a.s. zajišťovala subdodávku všech restaurátorských a uměleckořemeslných prací, včetně realizace některých nově navržených partií budovy.
Největší podíl restaurátorských prací zaujímala renovace kamenné fasády budovy se sádrovými reliéfy a střídanými povrchy z místního mušlového vápence a umělého kamene.
V interiéru se jednalo především o štukovou výzdobu stěn, sejmutí druhotných nátěrů a maleb a jejich obnovu. Po ošetření a stabilizaci povrchů probíhalo barevné řešení místností a sálů v návaznosti na architektonickém záměru. Při odstraňování druhotných nátěrů byla nečekaně objevena původní dobová figurální olejomalba na stěně místnosti ve 3. NP, která byla následně zrestaurována. Dále byla v interiéru provedena repase a částečná výměna oken i dveří včetně kování, dřevěných mozaikových podlah, kamenných schodišť a mramorových podlah a stěn.
Pro společnost byla zakázka zajímavá nejen jako ucelený soubor téměř všech restaurátorských profesí, ale i z hlediska ostatních řemesel, např. provedení historizujícího kamenného pláště nástavby, součinnost při nastavení vřetenového schodiště, provedení nové korunní římsy z umělého kamene, jakož i ztraceného bednění pro nový betonový věnec budovy.