• Adresa:

  Státní zámek Valeč, Valeč

 • Klient:

  Národní památkový ústav

 • Typ prací:

  Restaurátorské a stavební práce

 • Realizace:

  2021-2024

Státní zámek Valeč a jeho areál je zapsán v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek. Původně renesanční zámek byl v letech 1620–1621 zničen a na jeho ruinách byl v 18. století postaven nový barokní zámek. Součástí zámeckého areálu je skleníku s provozními budovami, který je předmětem probíhajících prací.

Cílem těchto prací je revitalizace areálu původně barokního skleníku. Objekt je jednopodlažní zahradní stavbou, nacházející se na terasách pod správní budovou zámku. Stavební vývoj skleníku a zahradního domku prošel třemi etapami. Původně barokní skleník byl ve druhé stavební etapě rozdělen na studený a teplý, s novým systémem vytápění. Poslední stavební etapou prošel koncem 19. století, kdy byl skleník doplněn prosklenou střechou, monumentální secesní palmovou obytnou částí z vídeňské dílny, a do topných kanálů byly zavedeny trubky horkovodních rozvodů.

Aby mohl historický skleník sloužit pro konání kulturních a společenských akcí i návštěvníkům státního zámku Valeč, jsou probíhající práce zaměřeny na restaurátorskou rekonstrukci celého areálu, obnovu provozu skleníku a vybudování zázemí pro restauraci a sociálního zařízení pro návštěvníky, v jeho hospodářské budově.

Státní zámek Valeč, NPÚ: www.zamek-valec.cz