• Adresa:

  Erbil, Irák

 • Klient:

  UNESCO Office for Iraq

 • Druh prací:

  Restaurování, Stavební práce

 • Zhotovitel:

  GEMA ART GROUP a.s.

 • Realizace:

  05/2016–04/2017

Předmětem smlouvy s UNESCO bylo ``Provedení architektonických a inženýrských prací pro zřízení a vybavení informačního střediska na citadele v Erbilu, Irák``

Záměrem tohoto projektu bylo restaurovat historický objekt, a dát mu současně novou funkci. Historický dům Yaqub Agha byl proměněn na Informační středisko citadely, které nabízí veřejnosti nejen příjemná místa k posezení, ale především rozsáhlou multimediální expozici, poskytující základní informace o tomto významném historickém místě.

Erbilská citadela je výjimečným příkladem historické městské zástavby. Nachází se na pahorku (telu), který vytvořily civilizační vrstvy různých osídlení. Historie místa sahá do 5. tisíciletí před naším letopočtem. Citadela v Erbilu je historicky doložena již od druhé poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem. Místo je v historických pramenech doloženo jako Urbilum, Arbailu, Arbela, Arbíl, Irbíl, Erbíl, (arabsky اربيل‎ Arbīl; asyrsky ܐܲܪܒܹܝܠ Arbel; kurdsky ھەولێر Hewlér, v češtině též Arbíl nebo Erbíl).

Projekt UNESCO, který jsme realizovali, byl zaměřen zejména na posílení vazby mezi veřejností a historií tohoto místa. Expozice dokládá význam citadely v Erbilu, její archeologii, roli v historických událostech, v pověstech, umění, citech ​​a vazbách, které ke své citadele občané Erbilu stále mají.

Projekt zahrnoval vedle stavebních a odborných restaurátorských prací, zřízení všech inženýrských, elektroinstalačních, vzduchotechnických a bezpečnostních sítí a systémů, vybavení objektu nábytkem a osvětlením, a instalaci multimediální expozice, využívající nejmodernější technologie.

Multimediální zařízení v Informačním a návštěvnickém centru:

1. Interaktivní nástroje:
a. Časová osa (virtuální procházka časem)
b. Virtuální klávesnice (umožňující napsat text “”přeložený”” do klínového písma)
c. Dotykové obrazovky (hledání informací o rodinách, které žily na citadele)
d. Dotykový displej (texty a rytiny cestovatelů minulých století, se sluchátky na poslech textu)
e. Velkoplošná interaktivní deska s projekcí (architektura, tradice a kultura citadely)
f. Dotykové displeje se sluchátky (s ukázkami tradiční kurdská hudba)
2. Audio & Světlo (oživení restaurovaných prvků objektu krb, koupelna s atmosféru tekoucí vody)
3. Videa (krátké video v návštěvnickém centru a delší video v informačním centru)
4. Prezentace (informace o realizovaných pracích na revitalizaci citadely, včetně archeologie)”